KORISNI SAVJETI: POTREBE ZA VITAMINOM D MIJENJAJU SE KAKO STARITE, A NA OVO POSEBNO TREBATE OBRATITI PAŽNJU

Bez obzira na to gdje živite, statistike pokazuju da većina ljudi ima manjak vitamina D.

  • Od stotinu pacijenata, rekla bih da njih 80 ima značajan manjak – kaže dr. Svetlana Kogan za Well + Good.

To je loša vijest budući da je vitamin D moćna hranjiva tvar koja je ključna za mnoge tjelesne funkcije – od reproduktivnog i mentalnog zdravlja, preko zdravlja kostiju, do snažnog imunološkog sustava.

Nedostatak vitamina D može uzrokovati gubitak gustoće kostiju, loše raspoloženje i iscrpljenost. Stručnjaci su otišli toliko daleko da su rekli da je nedostatak vitamina D zanemarena epidemija i da se samo pogoršava kako starimo.

  • Nedostatak vitamina D dramatično se povećava kako starite – ističe dr. Lana Olivia.
  • Što ste stariji, to su vaše kosti krhkije, manje se bavite tjelesnom aktivnošću i dobivate manje Sunčeve svjetlosti, a sve to utječe na razinu vitamina D.

Tjelesne i prehrambene potrebe svake osobe su različite, zbog čega unos vitamina D treba mijenjati ovisno o dobi i veličini tijela. Preporuka Nacionalnog instituta za zdravlje po pitanju unosa vitamina D je 400 međunarodnih jedinica (IU) za djecu do 12 mjeseci, 600 IU za osobe u dobi od 1 do 70 godina i 800 IU za ljude stariji od 70 godina.

Nutricionisti preporučuju povećanje unosa hrane bogate vitaminom D kako starite, posebno za one u dobi od 70 godina ili više. Uz to, savjetuju i izlaganje Suncu do 30 minuta dnevno kako biste pomogli tijelu da sintetizira vitamin D.

S vitaminom D ne smijete ni pretjerivati jer se, s vremenom, može javiti trovanje, a simptomi uključuju visoki krvni tlak, dehidraciju, učestalo mokrenje, povećanu žeđ, razdražljivost, dezorijentaciju, mučninu i povraćanje.

Prema dr. Oliviji, starije populacije su pod većim rizikom od nedostatka vitamina D, kao i oni koji ne rade vježbe s utezima, imaju ograničenu izloženost Sunčevoj svjetlosti i trudnice.

Iako su izvori vitamina D u hrani još uvijek relativno ograničeni, konzumacijom namirnica poput jaja, lososa, tune i gljiva možete značajno povećati svoj unos.

Izvor: hayat.ba