Nacionalni demokratski institut: Dodik nema većinsku podršku naroda u RS-u za nezavisnost entiteta

Podaci anketa pokazuju da 60 posto cijele države odobrava te izmjene, navodi se u izvještaju

Nacionalni demokratski institut (NDI) koji je američka nevladina i nestranačka organizacija sprovela je anketu i objavila rezultate u kojoj je učestvovalo 2.518 ispitanika, od kojih je 1.564 u Federaciji BiH te 894 u RS.

Anketa je sprovedena u decembru prošle godine.

Kako navodi NDI 48 posto ispitanih u RS je reklo da je protiv povlačenja predstavnika tog entiteta iz državnih institucija BiH, a 45 posto ispitanih u manjem bh. entitetu reklo je da je protiv nezavisnosti.

 

Veliko istraživanje Nacionalnog demokratskog instituta u Bosni i Hercegovini pokazalo je da manjina ispitanika u entitetu RS, njih tek 34 posto, podržava deklariranu namjeru lidera Milorada Dodika da povuče predstavnike tog entiteta iz državnih institucija.

To su samo neki detalji NDI-jevog istraživanja rađenog u decembru prošle godine. Rezultati su objavljeni 13. maja.

 

 

  • Podrška iznosi 85 posto

    Podrška iznosi 85 posto

    FOTO: PRINTSCREEN


Predstavnici NDI u BiH prezentirali su ih tokom ovog mjeseca liderima niza stranaka u BiH.

Bosanski Srbi, sa nekadašnjih 55 posto (2020.) krajem prošle godine došli su do 64 posto podrške aktivnostima na ulasku BiH u Uniju, jedan je od podataka ankete koju je za potrebe NDI sproveo Ipsos.

Ukupno, 85 posto stanovnika Bosne i Hercegovine želi da naša država što prije bude dio Evropske unije. To je, ističe NDI, rekordna podrška. Osim 64 posto bosanskih Srba, čak 94 posto bosanskih Hrvata to traži. Isti stav ima i 92 posto anketiranih Bošnjaka.

Dodikovu proklamiranu želju za nezavisnošću entiteta RS podržava 35 posto bosanskih Srba.

 

 

  • Rezultati ankete

    Rezultati ankete

    FOTO: PRINTSCREEN


Umjesto toga zahtijevaju izbjegavanje međuetničkog nasilja (72 posto) i fokusiranje na ekonomiju (69 posto). To im je preče i od promoviranja srpskog jedinstva (49 posto).

– Istraživanje je provedeno prije invazije na Ukrajinu i nakon što je visoki predstavnik nametnuo amandmane na krivični zakon kojim se zabranjuje poricanje genodica i veličanje ratnih zločina. Podaci anketa pokazuju da 60 posto cijele države odobrava te izmjene, uključujući 60 posto bosanskih Srba, stoji u izvještaju NDI-ja.

Ističe se i da oko 75 posto ne vidi nikakvu korist od Dodikovog odbijanja da se pridržava novih zakona.

– Istraživanje potvrđuje ono što NDI vidi na terenu. Ljudi širom Bosne i Hercegovine žele mir, daju prioritet ekonomskom razvoju i ne podržavaju etničku podjelu – rekao je Nenad Simović, viši rezidentni direktor NDI/BiH, u Sarajevu.

Dodao je da oni žele da vlada riješi pitanja temeljnih problema kao što su korupcija, nezaposlenost i davanje mogućnosti mladima, stoji u saopćenju.

Kada je u pitanju NATO, rezultati istraživanja javnog mnijenja su očekivani – 92 posto bosanskih Hrvata i 90 posto Bošnjaka su “za”, a 82 posto bosanskih Srba je “protiv”.

 

  • Anketa o pogrešnom pravcu

    Anketa o pogrešnom pravcu

    FOTO: PRINTSCREEN


Najavljuje se i snažnija izlaznost na predstojeće opće izbore 2. oktobra. Najmanje je to raspoloženje među Bošnjacima, 56 posto njih reklo je da će glasati. Dva posto više bosanskih Srba dalo je isti odgovor. Za izbore su najzainteresiraniji bosanski Hrvati. Njih 63 posto reklo je da će izaći i glasati.

 

Anketirano je 2.518 ljudi. Od toga, 1.564 živi na području entiteta FBiH, dok ih 894 dolazi iz entiteta RS.

Ogromna većina, njih čak 90 posto reklo je NDI-ju da smatra da BiH ide u pogrešnom pravcu. To je 5 posto više nego prije dvije godine.

Nadalje, političari (14 posto) se smatraju jednim od najvećih problema BiH. Oni su se u odgovorima ispitanih našli između problema nezaposlenosti (17 posto) i korupcije (12 posto), prenosi Politicki.ba, piše NDI.

Izvor:avaz.ba