Ekvador pobijedio u prvoj utakmici na Mundijalu, Katar ispisao negativnu historiju

Katar je prvi domaćin koji je izgubio na premijernom meču Svjetskog prvenstva

Fudbalska reprezentacija Ekvadora pobijedila je selekciju Katara na otvaranju Svjetskog prvenstva sa 2:0. Domaća selekcija je tako ispisala negativnu historiju, jer je postala prvi domaćin koji je na premijernom meču zabilježila poraz.

Prvo uzbuđenje viđeno je u 3. minuti kada je pogodio Ener Valensija (Enner Valencia), ali slavlje Ekvadoraca pokvario je sudija Danijele Orsato koji je gol poništio nakon konsultacija s VAR-om.

No, 13 minuta kasnije Valensija donosi prednost svom timu. Prvo je izborio penal nakon što je predriblao domaćeg golmana, da bi ga onda sigurno i realizirao.

Isti igrač je pogodio i u 31. minuti, te na najbolji način otvorio nastup na Mundijalu. Inače, Valensija je prvi Ekvadorac koji se upisivao u strijelce na četiri izdanja svjetskih prvenstava.

U ovoj grupi su još selekcije Nizozemske i Senegal.

Standings provided by Sofascore

90’ – Kraj!

90’ – Pet minuta sudijske nadoknade.

86’Sjajna prilika za Katar! Duga lopta iz zadnje linije, Muntari koristi uspavanost odbrane Ekvadora, šutira, ali lopta ide preko gola.

80’ – Bez pravih uzbuđenja u drugom dijelu, Ekvador rutinski čuva prednost.

78’ – Sarmiento je upropastio dobru akciju Ekvadora, jer se aktivirao iz nedozvoljene pozicije.

76’ – Valensija je izašao iz igre, a umjesto njega će posljednjih 15ak minuta odigrati Cifuente.

75’ – Problem za Ekvadorce! Dvostruki strijelac Ener Valensija ne može nastaviti s igrom, zbog povrede će napustiti teren.

74’ – Afif je sada zaprijetio, ali pokušaj igrača Katara ide daleko preko gola.

69’ – Mijenja i selektor Katara. Muntari mijenja Almoeza, a Vad će u igri umjesto Alhaidosa.

68’ – Izmjena kod Ekvadora, Sarmiento mijenja Ibaru.

62’ – Šansa za Katar, glavom je zaprijetio Pedro Migel, ali nema opasnosti po gol Ekvadora.

60’ – Presiado se žali na povredu, nakon što je uklizao, napravio je bolnu grimasu. Ukazuje mu se pomoć trenutno.

56’ – Mendez je dobio žuti karton kod gostiju.

55’ – Odlična prilika za Ekvador! Ibara se namjestio na svoju desnu nogu, dobro šutirao, ali istakao se golman domaćih sjajnom intervencijom.

46’ – Počelo je drugo poluvrijeme!

Scene sa prve utakmice Mundijala

45’ – Kraj prvog poluvremena, Ekvador vodi sa 2:0.

45+5’ – Najbolja prilika za Katar! Nije se proslavio Almoez.

45’ – Orsato je pokazao da će se u prvom poluvremenu igrati još pet minuta sudijske nadoknade.

43’ – Valensija ima problema sa povredom nakon što je pretrpio prekršaj.

36’ – Grub prekršaj nad dvostrukim strijelcem za Ekvador. Startovao je Karim na njega, zbog čega je dobio žuti karton.

31’ – GOOOOOOOOL! Nakon centaršute Kaiseda ponovo pogađa Ener Valensija. Kapiten Ekvadoraca je noćna mora za domaće, Ekvador vodi sa 2:0!

29’ – Prvi žuti karton za Ekvador, dobio ga je Kaisedo.

28’ – Duge lopte iz zadnje linije Ekvadora prave problem Kataranima. Sada je nakon smušene reakcije odbrane domaćih lopta došla do Ibare, koji loše šutira.

27’ – Domaćin bez prave prilike do sada, Ekvadorci kontrolišu utakmicu na Al Bajt stadionu.

23’ – Inače, Valensija je pogotkom u 16. minuti ušao u historiju, osim kao strijelac prvog gola u Kataru, i kao prvi Ekvadorac koji je dao četiri pogotka na svjetskim prvenstvima.

Trenutak kada je katarski golman Al Šib srušio Valensiju i skrivio penal

22’ – Almoez je dobio žuti karton nakon prekršaja na sredini terena, ovo je druga javna opomena za igrače Katara.

17’ – Valensija je poslao loptu u jednu, a golmana Katara u drugu stranu.

16’ – GOOOOOOOOOOOOL! Ekvador vodi, Ener Valensija je realizovao jedanaesterac i ušao u historiju kao strijelac prvog pogotka na Mundijalu u Kataru!

15’ – Penal za Ekvador! Golman Al Šib je srušio Valensiju, a Orsato je pokazao na bijelu tačku. Žuti karton za golmana Katara.

10’ – Ponovljeni snimak pokazuje da je Estrada bio u ofsajd poziciji, zbog čega je poništen gol Ekvadora.

9’ – Ekvadorci od starta bolji rival.

4’ – OFSAJD! Orsato je nakon konsultacija s VAR-om poništio pogodak.

3’ – Golman domaćih Al Šib je pogriješio, a Tores je proslijedio loptu do Valensije koji je šalje u mrežu.

3’ – GOOOOOOOOOL! Ekvador vodi od 3. minute, a prvi gol na Mundijalu postigao je Ener Valensija!

1’ – Počela je prva utakmica na Svjetskom prvenstvu u Kataru!

16:55 – Intoniranje himni, prvo Ekvadora, a onda i Katara.

16:50 – Čast da dijeli pravdu na prvoj utakmici dobio je italijanski sudija Daniele Orsato.

Zanimljivo da domaćini svjetskih prvenstava nikada nisu izgubili utakmicu na otvorenju.

Katar će susret odigrati u sljedećem sastavu: Al Šib, Al Ravi, Kuki, Hasan, Pedro Migel, Hatem, Budijaf, Al Hajdos, Homam Ahmed, Almoez Ali i Akram Afif.

Ekvador će utakmicu početi sa Galindezom, Preciadom, Toresom, Hnkapijem, Estupinijanom, Ibarom, Mendezom, Moises Kaisedom, Platom, Estradom i Enerom Valensijom.

Valensija: Prva zvijezda Ekvadora

Spektakularnom ceremonijom na stadionu Al Bajt svečano je otvoreno 22. izdanje Svjetskog prvenstva u fudbalu. Katar je za organizaciju Mundijala potrošio čak 200 milijardi dolara i potrudio se da sve bude na visokom nivou.

Prvu utakmicu na najvećoj fudbalskoj smotri svijeta odigrat će zemlja domaćina Katara i selekcija Ekvador. Susret se igra od 17:00 sati, a stigli su i početni sastavi.

Ekvadorci najviše nade polažu u napadača Enera Valensiju koji je za reprezentaciju do sada postigao 35 golova i najbolji je strijelac ove južnoameričke reprezentacije svih vremena.

Spada i među najbolje južnoameričke strijelce ikada – više golova od njega postigli su Lionel Mesi (Messi, 95), Pele (77), Nejmar (Neymar, 75), Luis Suarez (68), Aleksis Sančez (Alexis Sanchez, 49), Paolo Gerero (Guerrero 38), Salomon Rondon (37), a 35 pogodaka postigao je Radamel Falkao (Falcao) za Kolumbiju.

Ove sezone je za svoj Fenerbahče dao 15 pogodaka na 22 utakmice.

Izvor:avaz.ba