Povećanje tenzija u Moldaviji: Da li je u pitanju političko prepucavanje ili mogućnost novog sukoba?

Ruska Federacija je okružena zeleđenim sukobima od kojih neki, poput Nagorno-Karabaha, povremeno eskaliraju, ali i predstavljaju jednu vrstu tampon zone te omogućavaju širenje utjecaja u susjednim zemljama. Upravo jedan od tih sukoba sada prijeti promjenom položaja Rusije u ratu u Ukrajini.
Tokom rata u Ukrajini pojavljivale se brojne informacije i ideje o otvaranju drugog fronta u drugim zemljama koje graniče s Rusijom. Nakon špekulisanja o otvaranju drugog fronta u Gruziji, pričalo se i o destabilizaciji i otvaranju “starih rana” u Moldaviji, a sada se ta opcija sve češće pojavljuje u medijima i izjavama zvaničnika.

Proteklih dana vidjeli smo najave i upozorenja zvaničnika o napadu da Moldaviju i separatističku regiju Pridnjestrovlje. S jedne strane Ukrajina je upozorila da Rusija planira ponovo destabilizirati Moldaviju. Premijer Moldavije Dorin Recean je potvrdio navode Zelenskog kazavši da Kremlj želi da otvori novi front preko Republike Moldavije.

“Nekoliko puta sam spomenuo da postoji još nekoliko scenarija destabilizacije, sada se spominje samo jedan. Oni uključuju nekoliko elemenata, uključujući i one koje ste spomenuli iz riječi gospodina predsjednika Zelenskog, ali sam spomenuo i da su naše institucije spremne suočiti se takvim izazovima”, rekao je premijer Dorin Recean.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je najavio da jedan od ciljeva destabilizacije Moldavije jeste pristup aerodromu u Kišnjevu, kako bi se olakšao prevoz vojnika i opreme za otvaranje novog fronta u Ukrajini.

U isto vrijeme Rusija je optužila Ukrajinu da planira inscenirati ruski napad na Moldaviju i regiju Pridnjestrovlje. Dok je Moldavija demantovala ovu informaciju, Pridnestrovlje je poručilo da je spremno za bilo koje provokacije.

“Prema dostupnim informacijama, kijevski režim u bliskoj budućnosti priprema oružanu provokaciju protiv Pridnjestrovske Moldavske Republike, koju će izvesti jedinice Oružanih snaga Ukrajine, uključujući i sudjelovanje nacionalističke formacije Azov”, naveli su iz ruskog ministarstva odbrane.

U međuvremenu se pojavio i dokument koji je navodno procurio iz Ureda ruskog predsjednika Vladimira Putina a koji iznosi detaljan plan o tome kako Rusija planira puzajućom aneksijom preuzeti potpunu kontrolu nad susjednom Bjelorusijom i Transnistrije.

Zašto Moldavija postaje važan element?

Iako pitanje Pridnjestrovlja ostaje neriješeno već decenijama, u novim okolnostima ono postaje jako opasna zona koju Rusija može iskoristiti kako bi dodatno destabilizirala region.

Dok se Moldavija okreće Zapadu sa tendencijama pridruživanja Evropskoj uniji, Pridnjestrovlje je u potpunosti okrenuto Moskvi. Ruska vojska je prisutna u ovoj regiji još od devedesetih godina, a kao obrazloženje svog prisustva navode kontrolu i zaštitu najvećeg skladišta municije još iz perioda SSSR-a.
Problem sa separatističkom regijom je, možemo reći, zaleđen potpisivanjem dekreta 2012. godine koji je djelimično podupirao suverenitet Moldavije. Ruska vojska je ipak ostala u nepriznatoj regiji u kojoj vlada Moldaviji izgubila bilo kakav utjecaj.

Međutim, usred povećanja tenzija i još većeg razilaženja u zvaničnoj politici Moldavije i Pridnjestrovlja, ruski predsjednik Vladimir Putin je opozvao pomenuti dekret što je prouzrokovalo još veću zabrinutost. U isto vrijeme Ministarstvo vanjskih poslova Rusije upozorava da “bilo koje aktivnosti koje predstavljaju opasnost za građane Pridnjestrovlja predstavljat će napad na Rusku Federaciju”.

Jedan od američkih analitičara, Mark N. Katz, profesor Univerzitetu George Mason, mišljenja je da iako vlada Moldavije podlegne ruskom utjecaju, olakšano prebacivanje vojske i municije preko ove zemlje teško da može biti moguće.

“Nisam siguran koliko bi Rusiji bilo lako dovesti veliki broj ljudi i materijala u Moldaviju, čak i da proruska vlada tamo dođe na vlast. Niti sam siguran da bi se čak i proruska vlada u Moldaviji spremno pridružila ratnim naporima Moskve protiv Ukrajine”, kazao je Katz.

Proruski nastrojena regija Pridnjestrovlje omogućave kontrolu i balans utjecaja na ovom području. Iako su tenzije prisutne još od početka ukrajinske krize, eventualno premještanje fronta na Pridnjestrovlje gotovo da ne bi doprinijelo nikakvom uspostavljanju vojne dominacije u kontekstu Ruske Federacije. Kopneni koridor je nemoguće uspostaviti, a svako raketiranje rizikuje i preljevanje sukoba na teritoriju susjednih zemalja koje su ujedno NATO članice.

U trenutnom odnosu snaga, situaciji u kojoj se nalazi Rusija, dodatni front stvorio bi isključivo glavobolje bez mogućnosti značajnijeg vojnog uspjeha i satisfakcije.
Izvor:klix.ba